Jak objevit svůj vlastní potenciál a proč je důležité dělat to, co nás baví?

Jak objevit svůj vlastní potenciál a proč je důležité dělat to, co nás baví?

Život máš jen jeden. Neměl bys ho marnit tím, že budeš dělat věci, které tě nebaví.

Pracuji s lidmi již spoustu let. Troufnu si tvrdit, že každý člověk, kterého jsem potkala, měl v sobě potenciál dělat něco úžasného. Živit se tím, co je jeho vášní.

Vzpomínám si na jednoho studenta, který za mnou přišel s žádostí, ať vedu jeho diplomovou práci. Ptala jsem se ho, proč si vybral právě ono téma. Řekl mi, že se mu jeví jako snadné.

To, že se něco jeví jako snadné, není ukazatel toho, co bychom opravdu chtěli.

A když něco ve skutečnosti nechceme, bude pro nás velmi obtížné to dokončit. Nakonec to pro nás vůbec snadné nebude.

Chtěla jsem, aby pracoval na něčem, co ho baví. Nedokázal to najít. Opřela jsem se do křesla a vyzvala ho, ať mi řekne, co dělá mimo školu. Ve svém volném čase.

Začal mluvit o motorkách. O tom, jak je opravuje, jak na nich jezdí v lese. Mluvil o tom, jak je rád, když se mu podaří opravit kamarádovi stroj, který už všichni odepsali.

Mluvil o tom s takovou vášní, že jsem dostala chuť se projet na té „mašině“.

O čem mluvíme s vášní, co bychom dělali i zadarmo, to je ukazatel našeho potenciálu. 

Proč je důležité dělat, co nás baví?

Napište si alespoň dvacet věcí, které vám přinášejí radost. Věřím, že jich nakonec napíšete daleko více. Proč?

Podívejte se na váš seznam. To, co tam vidíte, jste vy. To, co děláme rádi, přesně vystihuje to, kdo jsme. Náš potenciál, náš talent, naše vlohy jsou skryty někdy hluboko uvnitř nás. V tom, co nám přináší radost je můžeme objevit.

A pokud to nestačí uvedu vám dalších 6 důvodů, proč si takový seznam udělat:

Created with Fabric.js 5.3.0

Když se budete v životě rozhodovat o nějaké změně, podívejte se do svého seznamu.

Napoví vám, jaké řešení je pro vás správné.

Created with Fabric.js 5.3.0

Když se vám něco nepovede, nebo se budete cítit zle...

...mrkněte do svého seznamu a udělejte jednu z těch věcí, které vám přinášejí radost. Zaručuji vám, že vám bude o poznání lépe.

Created with Fabric.js 5.3.0

Jste unavení a jde na vás nějaká choroba? Udělejte alespoň 3 věci z vašeho seznamu!

Proč? Protože je to pro vás zdravé! Nevěříte? Bylo již mnohokrát dokázáno, že pokud dělám to, co mám rád, moje tělo to pozná. Svaly se uvolní a spustí se regenerační proces. Naše tělo v okamžiku, kdy mu lžeme (třeba jen tím, že děláme něco, co nemáme rádi) se stáhne. Říká se tomu stres. Tělo neobelstíme.

Created with Fabric.js 5.3.0

Chcete být bohatší?

Myslíte si, že je to nesmysl? Věřte mi, že nic nepřitahuje peníze tak, jako nadšení. Koneckonců to, co nás baví, děláme ze všeho nejraději a ze všeho nejlépe. Tak proč bych se tím nemohli třeba živit?.

Created with Fabric.js 5.3.0

Rozhodujete se o své budoucí práci?

A je celkem fuk, jestli chcete podnikat, nebo být zaměstnanec. Otevřete znovu svůj seznam. Ukáže vám směr.

Created with Fabric.js 5.3.0

Poslední důvod, proč dělat to, co máme rádi je nasnadě: Život je krátký!

Je snadné živit se tím, co tě baví, je však třeba něco pro to udělat.

Když se mi narodila dcera, chtěla jsem, jako každá máma, aby byla ve svém životě šťastná. Chtěla jsem najít to, v čem bude šťastná. Chvíli trvalo, než mi došlo, že to je nesmysl. Že nelze nikomu doporučit, co by měl dělat, aby byl šťastný. Každý z nás bude šťastný jinak, a každého z nás baví něco jiného. Tak jsem ji nechala prostě dělat to, co ji baví. A ji bavil tanec.

Nechápala jsem ze začátku, kde se v ní bere ta energie, vstávat každý den o hodinu dříve, než musela, jen aby trénovala. Nechápala jsem, jak může vydržet do noci koukat na MTV a stále dokola opakovat choreografie, které se jí líbily.

Ovládal mě strach a bezmoc, když se rozhodla, že půjde v deseti letech studovat tanec 300 kilometrů od domova, ale žila jsem v naději, že se vrátí. Nevrátila. Když to vypadalo, že už to finančně nezvládnu, našla si práci. Bylo jí patnáct let. Chodila do školy a vydělávala si učením malých dětí. Nevzdala to. Argument, „tancem se neuživíš“, neobstál.

Dnes žije v Paříži a tanec ji dovoluje žít život, ve kterém je šťastná. Nezapomenu, kolikrát se vztekala a padala únavou, když se jí nedařilo, ale také nezapomenu, jak vždycky vstala a bez ohledu na zkrvavené nohy znovu začala tančit.

Vášeň samotná nestačí. Na druhou stranu, pokud člověk dělá, co ho baví, neexistuje překážka, která by ho zastavila. Viděla jsem to.

Jaké jsou naše nejčastější bloky v hledání vlastního potenciálu?

Myslím, že naše děti se rodí s jasnou představu, co budou ve svém životě dělat. Tedy ne, že by o tom nějak přemýšlely. Prostě to ví. Bohužel pak přicházíme my rodiče a učíme je pochybovat. Máme svou vlastní představu o životě a těžko se nám chápe představa jiná. Není lehké nezasahovat, neradit a jen pozorovat své vlastní obavy, kam to dítě vlastně směřuje.

Navíc náš vzdělávací systém moc nepřispívá tomu, aby děti podpořil v jejich vlastní identitě. Sice už je to někde na lepší cestě, ale myslím si, že to stále nestačí.

A tak se naše sny začnou schovávat za názory a myšlenky našeho okolí. Přijmeme strachy, které nejsou naše. Přijmeme představy o tom, jak bychom měli žít. Když se občas objeví závan vzpomínek na to, co jsme jako děti věděli, potlačíme ho výmluvami, které nazýváme racionálními argumenty. Schováváme se za odpovědnost vůči svému okolí a zapomínáme na odpovědnost vůči sobě.

Jak tedy znovu objevit svůj potenciál?

Created with Fabric.js 5.3.0

Měj se rád.

Možná to už zní jako klišé, volá to na nás ze všech stran, ale opravdu se máte rádi? Pokud ano, tak jsem šťastná, protože žijete jedinečný život a děláte práci, která je vaším naplněním. Kolem vás jsou jen lidé, se kterými je vám dobře a váš partner, nebo partnerka je vaší skutečnou polovinou. Jste zdraví a milujete své tělo. Vlastně milujete všechno kolem vás.

Pokud to tak není, nevadí. Nikdy není pozdě začít věci měnit. Člověk, který se má rád, nebude dělat věci, které mu ubližují v nějaké rovině jeho bytí, byť by se jednalo o jeho vlastní myšlenky. Člověk, který se má rád vidí svůj potenciál a rozvíjí ho.

Created with Fabric.js 5.3.0

Zbav se strachu.

Dovol si být tím, kým jsi. Náš život je tak krátký, a přesto ho mnozí z nás obětují různým rolím, o kterých si myslíme, že bychom měli hrát. Nasazujeme si masky, přes které nás není vidět. Masky, přes které nevidíme sami sebe. Čeho se bojíte?

Sepište si své strachy, týkající se toho, co byste rádi, ale… Už jenom tím, že je pojmenujete se zmenší. Spousty věcí se bojíme jen proto, že nemáme dostatečné informace. Anebo jich máme příliš mnoho. Věříme něčemu, co jsme slyšeli, ale vlastní zkušenost nemáme. Co můžu ztratit, když budu dělat to, co mě baví? A o co přicházím, když to dělat nebudu?

Created with Fabric.js 5.3.0

Opusť roli oběti.

Vždycky máme na výběr, zda budeme vinit okolí a nepřízeň osudu za to, co se nám děje, nebo zda přijmeme, že náš osud je v našich rukách.

Created with Fabric.js 5.3.0

Buď sám sebou.

Za svůj život jsme převzali spoustu pravd a přesvědčení, kterým věříme. Náš život se odehrává podle toho, čemu věřím. Jinak to ani nejde. Jestli jsou ty pravdy opravdu naše vlastní, nebo ne, už tak jasné není.

Created with Fabric.js 5.3.0

Sleduj své pocity.

Naše pocity i emoce nám mohou ukázat směr k našemu potenciálu. To, co nám přináší radost, u čeho se cítíme dobře, tam kde je naše vášeň je jeden směr. Hněv nám ukazuje, co bychom měli změnit. Závist nám odkrývá to, co bychom mohli mít, co bychom mohli dokázat, pokud bychom se něčeho nebáli. Sledujte své emoce, své pocity, bez ohledu na to, zda jsou dobré, nebo špatné. Ukazují vám směr, kterým můžete jít.

Created with Fabric.js 5.3.0

Začni teď.

Často máme spoustu nápadů a nutkání ohledně toho, co vlastně chceme. Problém je v tom, že pokud nezačneme hned, nadšení se vytratí. Náš mozek nás šoupne do vyjetých kolejí, protože tam to zná. Má svou komfortní zónu moc rád. Pokud víte, co chcete změnit, začněte hned. Třeba jen tím, že si uděláte plán.

Pokud ještě neznáte směr, začněte svůj mozek trénovat na změnu. Třeba tím, že každý den uděláte něco jinak. Půjdete jinou cestou do práce, nebo si místo kávy dáte čaj… Pokud chcete začít dělat to, co vás opravdu baví, není na to jiná doba vhodnější než právě teď.

Created with Fabric.js 5.3.0

Dovol si změnu.

Často máme pocit, že když jsme šli delší dobu jedním směrem, když jsme věnovali spoustu času něčemu, co nás sice nebaví, ale dosud nás to živí, že si nemůžeme dovolit změnu. Ptám se proč? Když jsme věnovali spoustu času něčemu, co nás nebaví, proč to proboha neopustíme? Proč si nedovolíme věnovat čas tomu, co nás baví?

Tento článek vznikl jako reakce na dotaz mé bývalé studentky. Děkuji jí tímto za možnost, zastavit se nad tímto tématem.