Mohou nám sny dát odpověď?

Některé sny ti chtějí něco ukázat a některé jsou jen střípky vzpomínek uplynulého dne.

Sen, který stojí za zamyšlení je ten, který z nějakého důvodu zaujme tvou pozornost. Vzbudíš se a pamatuješ si, co se odehrálo. Jsi vzhůru, ale stále cítíš emoce, které tě provázely ve snu. 

Pokud se ti ve snech delší dobu opakuje nějaká situace, rozhodně stojí za to, věnovat jí pozornost. Tvoje nevědomí ti chce totiž něco ukázat.

Mohou nám tedy sny dát odpověď?

Ano, mohou. Ať už mluvím z vlastí zkušenosti, nebo čerpám ze zkušenosti mých klientů. Nečekej však od snu přímou odpověď, nehledej význam svého snu ve snáři.

V některých snářích můžeš najít náznaky odpovědí, podrobnější výklad slov, dokonce i stručný popis nějaké situace, ale stále to bude jen výklad vytržený z kontextu dění tvého snu. Stejná věc i podobnost situací, které ve snu vidíš ty, může mít u někoho jiného naprosto odlišný výklad.

Created with Fabric.js 5.3.0

Všechny postavy, které ve snu vidíš, představují určitou část tebe.

Ve snu se ti zobrazují pouze postavy, které jsi už někdy viděla. Pokud některé postavy hrají ve tvém snu „důležitější roli“, než ty ostatní, je třeba se ptát, jakou část tebe, či tvého života právě tyto postavy představují?

  • Tvoje máma může například představovat tvou minulost a děti zase budoucnost. (Celý sen a jeho výklad najdeš v příběhu zde.)
  • Nejlepší kamarádka může představovat třeba to, co máš na sobě ráda, a ten, koho ráda nemáš, může zase znázorňovat tvůj pocit viny, nebo nějaký skrytý blok, či obavu, které je třeba se zbavit.
Created with Fabric.js 5.3.0

Důležité jsou pocity, které máš spojené s tím, co se ve snu odehrává, spojené.

Můžeš vidět krásnou scenérii přírody a přitom zažívat nepříjemný pocit. Pak se sama sebe zeptej: „co znamená ten obraz v mém reálném životě. Proč se u toho takto cítím?“

Nebo se naopak můžeš cítit  naprosto klidná při nějaké tragické scéně. To ti může třeba napovědět, že „něco“ nemusíš řešit, i když tě to děsí.

Created with Fabric.js 5.3.0

Místa i situace probíhajícího děje mají souvislost s tvým vnitřním světem, nikoli vnějším.

Nic z toho, co se ve snu odehrává, nemá přímou souvislost s tím, co se ti děje, nebo bude dít v realitě. Sny nám ukazují, co se děje uvnitř.

Jak si sen vyložit?

Nejpovolanější osobou pro výklad toho, co ti sen ukazuje, jsi ty sama.

Dívej se tedy na své sny v kontextu tvého života. Možná zrovna něco řešíš a tvé nevědomé já ti chce ukázat, co s tím máš dělat. Možná neřešíš nic, jen se prostě necítíš šťastná. I to může být důvod, proč tě sny pronásledují až do bdělého stavu.

zralok

Kristýna (35 let)

„Už dva roky ve svých snech vidím, jak máma zemře. Jednou ji sežere žralok, podruhé havaruje v autě, dokonce s ní už spadlo i letadlo.“

Nejprve jsme se podívaly na symboliku mámy a smrti. Kristýna měla s mámou velmi silný vztah. Vyrůstala bez otce a s mámou byly nejlepší kamarádky.

Když Kristýna opustila hnízdo, máma začala žít nový život. Jejich kontakt byl na denní bázi a všechno vypadalo na první pohled ideálně. Dokonalý vztah matky s dcerou.

Při hlubším zkoumání tohoto vztahu Kristýna připustila, že se o mámu nevědomě bojí. „Aby neudělala nějakou blbost, aby někomu nenaletěla, aby byla šťastná. Mám výčitky, že jsem s ní nebyla, když potřebovala pomoc.“

Její nevědomí jí skrze opakované sny naznačovalo, že se neposune ve svém životě dál, dokud bude držet mámu za ruku. Máma tedy představovala v jejích snech velmi důležitou část její minulosti.

Zároveň jsme se zastavily nad tím, proč se bojí pustit toho, co už bylo. Její starost o mámu jí doslova bránila žít vlastní život. Všechna rozhodnutí, která v životě dělala, procházely filtrem otázek:

  • Budu po ruce, kdyby máma potřebovala?
  • Nebude se máma cítit osaměle, když se delší dobu neozvu?
  • Poradí si sama beze mě?

 

Tím sama sebe držela v pasti minulosti. A to jí její nevědomí opakovaně ukazovalo prostřednictvím snů. Doslova říkalo, pusť svou minulost, nemusíš si dělat výčitky. Na to, jak žije máma, nemáš žádný vliv. Je na čase minulost pohřbít.

Adéla (33 let)

„Od osmnácti let se mi zdá sen o střední škole. Běhám po chodbě a nemůžu najít východ. Občas mě někdo honí a já se snažím utéct. Ten poslední sen byl spojený s jasným pocitem, že jsem neudělala maturitu a tím se mi uzavřela možnost jít studovat vysokou školu.“

Symboliku školy, budovy se skrytým východem i „maturity“ jsme v tomto případě vyložily takto (opět v kontextu dalších detailů života Adély):

Pocit, že je zase na střední škole se pojil se skutečnými pocity, které tehdy zažívala. Budova často naznačuje hranice naší mysli. Adéla se chtěla pustit něčeho, co ji trápí (v našem snu přímo honí), ale neví jak na to.

Situace spojená s obavou, že neudělala maturitu a nemůže dál (v reálu má už vysokou školu absolvovanou) naznačovala, že je třeba něco dokončit, uzavřít, aby se mohla posunout ve „škole života“ dál.

Jirka (45 let)

„Zdál se mi živý sen, že hladím Yorkshira. Víc si nepamatuji, tak mi řekni, co to znamená?“

„Co představuje Yorkshire ve tvém životě?“

„No představuje drzost a průbojnost.“

„A v tom snu ses cítil jak?“

„Bylo mi to příjemné, hladil jsem ho.“

Vše, co ve snech vidíme, nám ukazuje určitou část naší osobnosti. Jirka v reálném životě není drzý ani průbojný, možná mu tento sen měl ukázat, že pokud to bude situace vyžadovat, nemá se bát ani jednoho. Koneckonců měl z toho docela příjemný pocit.

Mohou nám tedy sny dát odpověď?

I když se na tohle téma názory různí, mám za to, že sny nám odpověď dát mohou. Některé  sny nás vyděsí , jiné rozradostní a další rozpláčou. Některé jsou neuvěřitelné a některé docela obyčejné.

Za sebe mohu říct, že nejraději jsem měla sny, ve kterých létám a mezi neoblíbené patří ty, kdy mám před sebou moc dobré jídlo a vzbudím se těsně před tím, než ho okusím. 

Možná tě už samotnou napadá, „co mi ty sny mají ukázat?“

Jednu věc považuji u všech snů za společnou. Naše mysl si v době, kdy my spíme, dělá pořádek. Prostřednictvím snů nám nabízí odpovědi na otázky a řešení našich životních situací. Jsme-li připraveni, můžeme je přijmout. Současně nám ukazuje naše vlastní obavy, či traumata, které nás ovlivňují v reálném životě.