Seznam věcí, které si koupím než umřu?

Pozoruji vlny a cítím tu obrovskou energii. Snažím se synchronizovat pohyb svého těla s pohybem moře. Vlny se tříští o příď lodě a já mám pocit, jako bych byla součástí té obrovské energie. Nepatrným kouskem moře. Žádní lidé, žádné myšlenky. Jen vítr, šumění moře a pravidelné houpání.

Pouze hluk motoru a ruch směsice lidských hlasů v různých jazycích, které se snaží překřičet valící se vlny, připomínají realitu.

„Jsi jenom člověk! Pomíjivé nic ve srovnání s nekonečným množstvím vody kolem tebe!“

A přesto se cítím neskutečně silná. Obrovská vlna ukončila nečekaně mé rozjímání. Jsem durch. Otáčím se směrem k ostatním cestujícím. Někteří dělají, že nic neviděli, jiní se bezostyšně smějí.

Moje dcera propadá v hurónský smích.


Jdu do vyššího patra lodě, snad uschnu než připlujeme do přístavu. Ještě chvíli si chci ponechat ten pocit. Je to pryč. Vůně kávy mě vrací zpět do konzumního světa.

Jak je to možné? Ještě před chvíli jsem měla pocit, že k životu nepotřebuji nic než přírodu a lásku. Cítila jsem obrovskou touhu zbavit se všech věcí. Připadalo mi zbytečné cokoliv vlastnit a je to pryč. V přístavu je tolik obchodů, které lákají svým zbožím.

Naprosto zbytečné věci a přesto se obchody plní a věci mění své majitele. Mám nutkaní, přidat se k tomu davu. Reklama funguje a ve mě se ozývá potřeba vlastnit další věc. Co s tím?

„Vždyť nic nepotřebuješ!“ slyším nějaký tichý hlas v mé hlavě.

Myslím, že to tak máme skoro všichni. Všichni víme, že hodnoty jsou někde úplně jinde než ve věcech. Tak proč si je neustále kupujeme?

Učíme vlastní děti radovat se z dárků, které jsou zase jen další věc končící někde v krabici mezi ostatními.

Kolikrát jsem už slyšela, „nemůžu si dovolit to, či ono,“ kolikrát jsem to řekla já sama. Spočítejte si, kolik jste za poslední rok utratili za věci, bez kterých se obejdete. Myslím věci, které vám žádný zážitek nepřinesou. Věci, na které nebudete na staří vzpomínat. Co všechno jste za ty peníze mohli zažít?

Nikdo si nedělá seznam věcí, které si koupí než umře.

Zavádím do svého života nové pravidlo.

Než si pořídím jakoukoliv věc, musím se rozhodnout, která z mých dosavadních věcí, udělá místo té nové.

Přidáte se?